Литва: 9 абзаців мандрівника

Кілька днів тому ми повернулися з Литви. Ми – це молода сім’я з двома маленькими дітьми (1 і 6 років). Нас переповнюють враження від побаченого, якими ми хочемо поділитися. Сподіваюся, ця замітка спонукає вас ближче познайомитися з такою неймовірною країною. І, навіть, наявність маленьких дітей не стане на заваді 😊

l1
Історична Литва – це різнобарв’я фасадів і…

1. Вибір

Чому саме Литва? А де Латвія та Естонія? Справді, подорожуючи до Балтії, є спокуса відвідати всі три країни за одну мандрівку. Але, насправді, для нас як українців з-поміж них саме Литва має виняткове значення, бо ж ми маємо спільну історію з 1357 року, коли опинилися в одній державі, що згодом розширилася від моря до моря, однаково зазнали польського та російського впливу і побували в СРСР. Тож, побачити сьогоднішню Литву, з її Євросоюзом і високими стандартами життя, це своєрідна спроба уявити завтрашню Україну.

… затишок підворіть, кожне з яких приховує щось особливе

2. Міста

Ми обрали три найбільші міста: Вільнюс (528 тис), Каунас (300 тис) і Клайпеда (155 тис). Кожне з них по своєму зачаровує і вабить. Вільнюс – своїм фантазійним мереживом вузеньких кривеньких вуличок та чисельними величними соборами, які відкриваються зору несподівано й одразу вражають своїм розмахом та деталізацією фасадів. Клайпеда – морем, скульптурами і геометричною прямокутністю центральних кварталів, де заклопотані середньовічні моряки не знайшли місця для культових споруд. А Каунас, ця тимчасова столиця в часи Інтербелуму, зумів поєднати у собі особливості попередніх двох міст, поставши у самому серці Литви у місці злиття її двох найбільших річок – Німана і Няріса.

l3
Обриси середньовічних замків захоплюють уяву

3. Переїзди

Найшвидше з Києва до Вільнюса дістатися літаком – 80 хвилин польоту (як з Борисполя, так і з Жулян). По самій країні ми їздили потягами. Вони зазвичай мають по три вагони і відправляються кожні кілька годин, тож з квитками проблем ми не мали. З Вільнюса до Клайпеди шлях займає близько 4 годин (14 євро), а до Каунаса можна доїхати за півтори години (5 євро). Зважаючи на невеликі відстані, вагони мають лише сидячі місця і схожі на наші інтерсіті. У межах міст користувалися тролейбусами та автобусами (1 євро), які їздять дуже часто і завжди мають достатню кількість місць. Заторів та аварій не бачили ні разу. До речі, там поширена послуга авто в оренду. Тож, навіть якщо ви лишили свою машину вдома, можете мандрувати приватним авто, а не громадським транспортом.

l4
Розмах і вишуканість костелів просто вражаючі!

4. Проживання

Бронювали житло ми заздалегідь. Роздруківку бронювання і зворотні квитки – ось єдине, що нас просили показати під час паспортного контролю у Вільнюському аеропорту. Пропозицій у кожному місті є чимало, ми обирали так, щоб це були саме апартаменти (через малу дитину нам треба пральна машинка і повноцінна кухня), які містилися близько до історичного центру і знаходилося у середньому ціновому діапазоні (приблизно 50-70 євро за добу). Насправді, можна знайти і набагато дорожче або дешевше житло. Наприклад, у Вільнюсі одну з квартир ми знімали у будинку просто навпроти вокзалу за 70 євро. І поруч було оголошення хостела з 6 євро за ліжко-місце.

l5
Старовинні підземелля не відлякують похмурістю

 

5. Дозвілля

Коли мандруєте з дітьми, треба бути готовим до того, що відвідати усі музеї чи картинні галереї може не вийти: чадам бракує посидючості і музейна тиша – не для них. Натомість ми мали чимало прогулянок мальовничими вуличками і віднайшли низку дитячих і спортивних майданчиків (зазвичай у кожному парку і сквері). З установ дітям найбільше сподобався музей ілюзій у Вільнюсі, підземелля під ратушою в Каунасі та плавання на поромі до морського побережжя в Клайпеді.

 

l6
Активно проростають пагони сучасного мистецтва

6. Харчування

Ми перестрахувалися і все дитяче харчування для 1-річної доньки взяли з дому. Проте, виявилося, що в литовських супермаркетах продаються ті ж овочі, фрукти, крупи і м’ясо-молочні продукти, що й у нас. Деякі, навіть, родом з України: кетчуп Чумак, різні цукерки Рошен, шоколадки Корона, халва з Дружківки чи сіль з Бахмута. Сода – в таких же коробках родом з Росії, що й у нас. Єдиний нюанс – усі написи на товарах литовською мовою, яка зовсім не схожа на польську чи англійську. Тому спершу важко зрозуміти, в чому продається сметана (у них вона зазвичай 30% жирності) або масло, але це швидко вирішується експериментальним шляхом. Зі звичайної їжі нас неабияк вразили литовські сири та хліби. А з місцевої ми оцінили цепеліни – гігантські картопляні галушки з м’ясною начинкою. Один раз навіть готували самі, купивши заморожені в супермаркеті. Також у литві вражаючий асортимент місцевого безалкогольного пива і безалкогольного вина. А от самі алкогольні товари продаються лише до 20.00.

l7
У Литві знаходиться найбільш північний незамерзаючий порт Балтійського моря

 

7. Велосипед

У кожному з трьох міст ми бачили чимало велосипедних доріжок. Інколи здавалося, що велосипедистів навіть більше, ніж пішоходів. Найбільш розвинений у цьому плані Вільнюс, де центр буквально нашпигований автоматичними прокатними пунктами. Просто підходиш, проводиш карткою і можеш 30 хвилин безкоштовно кататися містом. Найпростіший платний тариф – 3 євро за 3 дні. Щоправда, на картці має бути 129 євро, які знімуться у  тому разі, якщо вам так сподобається велосипед, що ви захочете лишити його у себе назавжди. Самі велосипедисти одягнуті цілком буденно, їздять на сітібайках чи гібридах і належать до різних вікових груп – від дітей до пенсіонерів. Також вони легко переїжджають через пішохідні переходи і не показують знаків руками – у нас таке зазвичай засуджується. Окрім велосипедистів, на вулицях ми бачили чимало електро-самокатів. Молодь нерідко користується звичайними скейтами.

l8
Всю країну можна проїхати потягом за 4 години

8. Мова

Українцям у це важко повірити, але в Литві вже виросло ціле покоління, яке не розуміє російської мови. Натомість англійською не володіють хіба деякі особи пенсійного віку. Усі вивіски, маркування товарів чи реклама – литовською мовою. Її ж найчастіше можна почути на вулицях. У книгарнях 99% книжок литовською. Російською я бачив лише журнальчики про городництво в газетних кіосках або деякі путівники для туристів. Хоча мені не траплялися на очі книжки українською, але я знайшов з півдесятка книжок про Україну, як переклади з української, так і литовських або західних авторів. Зазвичай це пухкенькі, щедро ілюстровані видання про АТО або Голодомор. Тож, тепер для світу Україна – це не лише Чорнобиль.

l9
А від старого міста вже прокладені мости до сучасності

 

 9. Сувеніри

Мало хто повертається з мандрівки без сувеніврів. Візитівкою Литви є вироби з бурштину, якими тут перенасичені мало не всі сувенірні крамниці. З цього каменю тут роблять все – починаючи від сережок чи намиста і закінчуючи вражаючими моделями кораблів чи вишуканими шахівницями за десятки тисяч євро. Також пропонують чимало виробів зі срібла, кераміки, вишуканого одягу ручної роботи або рушників чи скатерок. І, звісно, литовське пиво. Також є чималий вибір смачних шоколадних цукерок у коробках із зображеннями литовських краєвидів.

Advertisements

6 thoughts on “Литва: 9 абзаців мандрівника

 1. Тож, побачити сьогоднішню Литву, з її Євросоюзом і високими стандартами життя, це своєрідна спроба уявити завтрашню Україну. – ну все, мене Ви спонукали відвідати Литву з першого абзацу.

  Роздруківку бронювання і зворотні квитки – ось єдине, що нас просили показати під час паспортного контролю у Вільнюському аеропорту – ого, а ось це цікаво, я скільки подорожую, ніколи не просять, треба буде не забути, якщо таки поїду, роздрукувати

  У кожному з трьох міст ми бачили чимало велосипедних доріжок. Інколи здавалося, що велосипедистів навіть більше, ніж пішоходів. – оце я люблю!

  1. Дякую за відгук!
   Щодо роздруківки – я гадаю, можна було б показати і на екрані планшета. Просто я роздрукував про всяк випадок, тому й показав. А, наприклад, коли ми їздили Литовськими поїздами, то я показував контролерам квитки з екрану смартфона і все було нормально.

   1. Ага, дуже добре. А то, знаєте як буває, звикнеш, що не питаються і вже не звертаєш на це уваги, а потім як один спитає і все… завернуть назад =)

 2. […] З по червня наша сім’я подорожувала до Литви. Ми 5 днів провели у її столиці Вільнюсі, 2 дні у портовому місті Клайпеді, та ще 2 дні у столиці часів Інтербелуму – Каунасі. Литва нас вразила поєднанням Європи та спільного радянського минулого (хрущовки і старі тролейбуси тому наочний приклад). Ми вдосталь нагулялися старими вузькими вуличками Вільнюса, помилувалися шпилястим центром Каунаса і, навіть покаталися на поромі і помочили ноги в Балтійському морі поблизу Клайпеди. Про свої враження я писав тут. […]

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s